Іа
IO
Країна: Польща, Італія, Велика Британія Рік: 2022 Хронометраж: 88 хв. Жанр: Драма Режисер: Єжи Сколімовський У ролях: Сандра Држимальська («Хто ти, Філіпе?»), Лоренцо Дзурдзоло, Матеуш Косьцюкевич («Обличчя / Рило»), Ізабель Юппер («8 жінок», «Піаністка») Мова: Польська, італійська, англійська, французька, іспанська з українськими та англійськими субтитрами


— Номінація на Премію «Оскар» у категорії «Найкращий міжнародний фільм», 2023

— Приз журі та Приз за найкращий саундтрек, Каннський кінофестиваль, 2022

— Премія Європейської кіноакадемії за Найкращий саундтрек та Європейська університетська кінопремія, 2022


Іа — це ім’я зірки пересувного цирку, допитливого сірого ослика з сумними очима. Невдовзі після закриття цирку розпочинається його велика подорож Європою. На своєму шляху Іа стикається з різними людьми — добрими та злими. Це й поважна графиня, й молодий італійський священник, і буйна польська футбольна команда.


Кінокритикиня Анна Дацюк про фільм: 

Географічна та метафорична подорож очима невинної тварини, здається, від самого початку заряджена меланхолією та мовчазним спогляданням за світом найнебезпечніших хижаків – людей. Єжи Сколімовські не приховуючи озирається на класику Робера Брессона «Навмання, Бальтазара». Втім у польського режисера ця споглядальність перетворюється на символ кінематографа як такого. Його «Іо» – посвята світу кіно, в якому віслюк/глядач спостерігає за багатожанровими людськими сюжетами. Та попри відчутний соціальний вантаж такої історії, режисер все ж тяжіє до візуальної поезії у своєму кіно, і споглядати за цією поезією хочеться як з усмішкою, так і зі слізьми.