Оголошені лауреати четвертої Національної премії кінокритиків «Кіноколо»

Четверта Національна премія кінокритиків «Кіноколо» оголосила переможців – 21 жовтня українські стрічки отримали нагороди на урочистій церемонії на відкритті п’ятого ювілейного кінофестивалю «Київський тиждень критики». Тріумфатором став фільм «Стоп-Земля» Катерини Горностай: картина здобула головну нагороду – за найкращий повнометражний ігровий фільм – та перемогла ще в чотирьох номінаціях.Найкращим повнометражним ігровим фільмом року українські кінокритики обрали «Стоп-Землю». Це чуттєва coming-of-age стрічка про 16-річну дівчину Машу та її друзів у хвилюючі моменти дорослішання. Катерину Горностай відзначили як найкращу режисерку, авторку сценарію, а також нагородили премією «Відкриття року» – за найкращий повнометражний дебют. Це вже не перша перемога фільму: його прем’єра відбулася на 71-му Берлінале, де стрічка здобула «Кришталевого ведмедя». Українська прем’єра пройшла на 12-му Одеському міжнародному кінофестивалі й принесла фільму Ґран-прі, нагороди за Найкращий повнометражний фільм та Найкращу акторську роботу. 22 жовтня відбудеться київська прем’єра «Стоп-Землі» на Київському тижні критики. У прокат стрічка вийде 3 лютого 2022 року.


Найкращою акторкою кінокритики назвали Марію Федорченко, виконавицю головної ролі в фільмі «Стоп-Земля», для якої це дебютна акторська робота.


Найкращий акторВіталій Салій, виконавець головної ролі в картині «Я працюю на цвинтарі». Заснована на однойменній книзі Павла Белянського, трагікомічна стрічка режисера Олексія Тараненка розповідає про чоловіка, який, тікаючи від життя, знаходить тиху роботу на кладовищі. Віталій Салій – актор київського Театру драми та комедії на Лівому березі, серіалу «Перші ластівки. Zалежні» та фільму «Крути 1918».


У номінації «Найкращий документальний фільм» перемогла стрічка «Цей дощ ніколи не скінчиться». Фільм режисерки Аліни Горлової розповідає про 20-річного сирійця, який через війну залишив свою країну та разом із батьками приїхав до України, де зіштовхнувся з іншою війною. На найбільшому в світі фестивалі документального кіно IDFA картина перемогла в номінації First Appearance.


Найкращим короткометражним ігровим фільмом визнали роботу «Папині кросівки» режисерки Ольги Журби про тринадцятирічного хлопця, якого всиновлює американська родина. Прем’єра фільму відбулася на Міжнародному кінофестивалі в Локарно в конкурсній програмі Pardi di Domani («Леопарди майбутнього»). На Одеському міжнародному кінофестивалі «Папині кросівки» було визнано найкращим короткометражним фільмом, а також нагороджено Призом Міжнародної асоціації преси ФІПРЕССІ.


Премію за найкращий анімаційний фільм отримала картина «Непотрібні речі» режисера Дмитра Лісенбарта. Знята за мотивами оповідання Роберта Шеклі «Крамниця старовинних чудасій», стрічка розповідає історію робота на ім’я Роб. Світова прем’єра фільму відбулася на Шанхайському міжнародному кінофестивалі, а українська – на Одеському. Картина є переможницею українського конкурсу Міжнародного фестивалю актуальної анімації та медіамистецтв LINOLEUM.


Лауреатом премії «За досягнення», яка цьогоріч була вручена вперше, став Денис Буданов – український кінокритик, який займається цифровою архівацією національного кінопроцесу – представленням вітчизняних стрічок, кінофестивалів, кінокритичних публікацій у головних кінобазах мережі, серед яких IMDb, Letterbox тощо.


Національна премія кінокритиків «Кіноколо» – щорічна премія, заснована у 2018 році, що визначає досягнення українського кінематографу та діячів кіноіндустрії за останній рік від імені спільноти кінокритиків України. У 2020 році найкращим фільмом року стала драма «Атлантида» Валентина Васяновича, у 2019 – драма «Додому» Нарімана Алієва, у 2018 – драма «Донбас» Сергія Лозниці.


До комітету «Кінокола» входять кінокритики та кінознавці, які є членами ФІПРЕССІ; українські кінокритики, чиї рецензії та критичні матеріали виходять в друкованій пресі, онлайн-медіа, на радіо або телебаченні; журналісти, які видають аналітичні матеріали про українське кіно в ЗМІ. Наразі комітет премії нараховує 45 членів та членкинь. Лауреати премії обираються шляхом голосування у два етапи. Спочатку серед списку усіх поданих фільмів українського виробництва, а також висунутих на здобуття Премії «За досягнення» авторів, які відповідають умовам премії, члени комітету обирають номінантів. Під час другого етапу проходить голосування для визначення переможців.


Організаторами премії «Кіноколо» виступають Спілка кінокритиків України, Асоціація «Сприяння розвитку кінематографа в Україні – дивись українське!» та компанія «Артхаус Трафік» за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Партнер відкриття Київського тижня критики – бренд Finlandia Vodka.


Київський тиждень критики – головний міжнародний фестиваль арт-кіно столичної осені, кураторами якого виступають українські кінокритики й кінокритикині: співзасновниця Спілки кінокритиків України Дарія Бадьйор, кінознавець і режисер Станіслав Битюцький, колумніст і автор видань LB.ua, «Фокус» та DTF Magazine Сергій Ксаверов і кінокритикиня Анна Дацюк. Фестиваль триватиме з 21 до 27 жовтня в кінотеатрі «Жовтень».


Лауреати Національної премії кінокритиків «Кіноколо»:

Найкращий повнометражний ігровий фільм

«Стоп-Земля», реж. Катерина Горностай, прод. Віталій Шереметьєв, Наталія Лібет, Віка Хоменко, Ольга Бесхмельниціна

Найкращий документальний фільм

«Цей дощ ніколи не скінчиться», реж. Аліна Горлова, прод. Максим Наконечний

Найкращий короткометражний ігровий фільм

«Папині кросівки», реж. Ольга Журба, прод. Максим Асадчий, Сашко Чубко

Найкращий анімаційний фільм

«Непотрібні речі», реж. Дмитро Лісенбарт, прод. Віталій Хало

Відкриття року

«Стоп-Земля», реж. Катерина Горностай, прод. Віталій Шереметьєв, Наталія Лібет, Віка Хоменко, Ольга Бесхмельниціна

Найкраща режисерка

Катерина Горностай, фільм «Стоп-Земля»

Найкращий актор

Віталій Салій, фільм «Я працюю на цвинтарі», реж. Олексій Тараненко

Найкраща акторка

Марія Федорченко, фільм «Стоп-Земля», реж. Катерина Горностай

Найкращий сценарій фільму

Катерина Горностай, фільм «Стоп-Земля», реж. Катерина Горностай

За досягнення

Денис Буданов за «Цифрова архівація національного кінопроцесу: Представлення вітчизняних стрічок, кінофестивалів, кінокритичних публікацій у головних кінобазах мережі»


Організатор фестивалю – компанія «Артхаус Трафік» за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

Генеральний партнер: Megogo

Медіапартнери: НВ, Загін кіноманів, LB.ua, The Village, Moviegram, DTF Magazine